Škorica ako pomocník pri znižovaní hladiny glukózy a cholesterolu?

Ak si myslíte že škorica je len korenie dodávajúce vôňu koláčom alebo káve cappucino, po prečítaní najnovších medicínskych informácií o tomto obľúbenom korení budete isto prekvapení.

Škorica sa oddávna využívala na liečbu porúch trávenia, pre antibakteriálne účinky, škoricovú silicu pridávali Egypťania do balzámovacích zmesí.

 

Na základe historického používania škorice na liečebné účely sa korenie stalo predmetom záujmu výskumníkov a farmaceutických spoločností. Nemeckí výskumníci zistili schopnosť eliminovať baktérie spôsobujúce infekcie v močových cestách. Rovnako boli dokázané účinky proti hubovým infekciám. Japonská štúdia poukázala na schopnosť škorice upokojovať podráždený žalúdok a pomáhať v liečbe žalúdočných vredov. Škorica priaznivo ovplyvňuje funkciu mozgu. Posledné experimenty boli veľmi prekvapujúce, v zistení, že škorica má schopnosť znižovať hladinu glukózy v krvi. Tieto poznatky sa zistili náhodne pri skúmaní vplyvu rôznych potravín na hladinu glukózy. Vedci predpokladali že konzumácia koláča bude zvyšovať hladinu glukózy. Namiesto toho boli prekvapení že účinkom pridanej škorice došlo po konzumácii koláča k zníženiu hladiny glukózy.

 

Podľa klinickej štúdie Pakistanských výskumníkov z roku 2003 škorica môže znižovať hladiny glukózy a cholesterolu u ľudí trpiacich diabetickým ochorením typu 2 (typ nezávislý od inzulínu). Štúdia bola realizovaná na súbore 60 ľudí (30 mužov a 30 žien) s diabetes typu 2. Účastníkov rozdelili do 6 skupín, každá s počtom 10 ľudí. 3 skupinám podávali kapsuly s placebom (bez účinnej látky), ďalšie 3 skupiny dostávali 1g, 3g alebo 6g škorice v kapsliach denne. Účastníci nevedeli či dostávajú kapsuly so obsahujúce škoricu alebo bez účinnej látky. Kapsule užívali 3-krát denne po jedle, podávanie trvalo 40 dní. Hodnotili sa výsledky po skončení podávania a pretrvávanie účinku po 20 dňoch od skončenia podávania.

 

Výsledky: všetky 3 skupiny užívajúce rôzne dávky škorice dosiahli významné zníženie hladín glukózy (18–29%), dokonca aj po najnižšej dávke 1g denne. Popri znížení hladín glukózy došlo k zníženiu triglyceridov (23–30%), LDL cholesterolu (7–27%), a celkového cholesterolu (12–26%). Hladiny HDL cholesterolu neboli významne ovplyvnené. Žiadne zmeny neboli pozorované pri skupinách užívajúcich placebo (kapsle bez účinnej látky).

 

Na základe jeho ďalšieho skúmania jednotlivých látok zodpovedných za hypoglykemický účinok škorice vydal vyhlásenie:

"Ukázalo sa že aktívne látky škorice sa nachádzajú vo fáze vodného roztoku (vodný výluh) zatiaľ čo v olejovej fáze (škoricový olej) sa nenachádzajú. Vhodnejšou alternatívou k priamej konzumácii mletej škorice je škoricový čaj, kde dochádza k usadeniu pevných súčastí na dne nádoby a vytvoreniu čistého vodného extraktu. Škorica môže byť pridávaná do pomarančovej šťavy, ovsených vločiek, kávy, šalátov. Aktívne látky sa teplom nerozkladajú. "

 

Na základe výsledkov štúdií je možné považovať škoricu ako rastlinný zdroj využiteľný v znižovaní hladiny cukru, triglyceridov a cholesterolu pri diabetes typu 2.

Skutočnosť že doterajšie štúdie zahrnuli počtom malé skupiny ľudí a neboli vykonané dlhodobé sledovania zatiaľ neumožňuje zaradiť škoricu medzi látky použiteľné v prvej voľbe pri liečbe diabetes typu 2.

Zaradenie škorice ako funkčnej potraviny medzi súčasti zdravého životného štýlu a zvýšenie jej použitia aj napriek potrebe ďaľších výskumov môže zdravým ľuďom aj diabetikom len pomôcť.

 

 

Zvýšenie citlivosti inzulínových receptorov.

Metylhydroxychalkón obsiahnutý v kôre škoricovníka má špecifický účinok zvyšujúci citlivosť inzulínových receptorov a tým zlepšuje metabolickú účinosť inzulínu. Metylhydroxychalkón pôsobí ako inzulínové mimetikum. Týmto mechanizmom napomáha prieniku glukózy do buniek s následnú tvorbou glykogénu. Medicínsky potenciál metylhydrohychalkónu spočíva vo využití v liečbe inzulínovej rezistencie.

 

Nepreháňajte to s množstvom

Máme dva hlavné typy škorice – čínsku (cassia) a cejlónsku. Škorica Cassia je veľmi rozšírená, cenovo dostupná a predáva sa viac ako mletá. Obsahuje však oveľa viac kurkamínu, ako škorica Ceylon, ktorú nájdete v obchodoch skôr vo zvitkoch. Ak použijete škoricu Cassia, buďte opatrní. V kuchyni by sa mala objaviť len zriedka a keď už, tak by sa ňou mal napr. koláč len zľahka pokropiť. Neodporúča sa použiť ani len celú lyžičku tejto škorice. Bezpečnejšie je použiť Ceylon.

V každom prípade, so škoricou to nikdy nepreháňajte. Odborníci odporúčajú, že dostatočné množstvo je pol až jedna čajová lyžička denne, príp. 1 až 6 gramov. Neriskujte a nezvyšujte dávku! Inak sa Vianoce môžu pre vás skončiť veľmi zle.


Zdroj: nutraceutica.sk  Foto: okbonus.sk

Uvedený text má len informatívny charakter. Družstvo lekární ako prevádzkovateľ portálu www.dl.sk neručí za jeho správnosť a aktuálnosť.

 


← Späť na zoznam noviniek


Mapa

Členských lekární Družstva lekární

Naša kancelária

Družstvo lekární Geromettu č.1 010 01 Žilina +421 903 304 997 +421 948 493 932 office@dl.sk

PharmDr. Milan Jánošík - Lekáreň Pharmica

PharmDr. Milan Jánošík

Lekáreň Pharmica

Novinky

SVETOVÝ DEŇ DIABETU – 14. NOVEMBER

Vedeli ste, že 14. november je svetový deň DIABETU?  Nie? Prečo práve v tento deň?   Presne 14. novembra 1891 sa narodil kanadský fyziológ Frederick […]

Mýty a fakty o …. CHRÍPKE A PRECHLADNUTÍ

“Najlepším liekom na chrípku a prechladnutie sú antibiotiká.” Omyl. Choroby z prechladnutia i chrípku spôsobujú vírusy. V prvom prípade sú pôvodcom rôzne typy rinovírusov, adenovírus, […]

Mýty a fakty o NÁDCHE

“Nádcha nie je ochorenie.” OMYL I keď je nádcha častým sprievodným javom niektorých, najmä infekčných ochorení, ide o samostatné ochorenie. Nádcha alebo odborne rinitída (z […]

Ako predísť chrípke

Čo treba robiť…   umývajte si ruky (zvlášť po kašli alebo kýchaní) udržujte vzdialenosť (od osoby chorej na chrípku) vyhýbajte sa  preplneným miestam (kino, verejne […]

Pitný režim počas teplých letných dní

Voda je životne dôležitou tekutinou v našom tele. Človek dokáže prežiť týždne bez jedla, bez vody iba 2-3 dni. Chcete vedieť, koľko tekutín by ste […]

Aktuálna akcia 2024

Akcia 1
www.ilekaren.sk

Aktuálna akcia 2024

Aktuálne akcie akcie najdte na https://ilekaren.sk

Akcia 2
diaporada.sk

Osvetová kampaň 11.11. – 22.11.2024

ODBORNÉ DIAPORADENSTVO V LEKÁRŇACH Osvetová kampaň 11.11. – 22.11.2024 viac informácií na https://tradicnalekaren.sk/diabetes/

Akcia 3
diaporada.sk

Svetový deň diabetu

Svetový deň diabetu 14. November viac informácií na https://tradicnalekaren.sk/diabetes/