Táto webová stránka používa cookies, aby sme vám mohli poskytnúť čo najlepší používateľský zážitok. Informácie o súboroch cookie sa ukladajú vo vašom prehliadači a vykonávajú funkcie, ako je rozpoznanie vás, keď sa vrátite na našu webovú stránku, a pomáhajú nášmu tímu pochopiť, ktoré časti webovej stránky sú pre vás najzaujímavejšie a najužitočnejšie.
LIEKY A SLNKO?
Pacienti sa stretnú s upozornením, že pri užívaní niektorých liekov nie je vhodný pobyt na slnku.
Ako to môže spolu súvisieť? Uvádzam najčastejšie príklady.
Pri užívaní viacerých druhov antibiotík (hlavne na infekty močových ciest, pokožky…) a súčasnom pobyte na slnku môže vzniknúť fotosenzitívna reakcia, ktorá sa prejavuje ako vyrážka, pruritus a urtikárie. Na toto sa často zabúda, keď sa cestuje na dovolenku a dovolenkár ešte užíva nejaké antibiotiká, po niekoľkých dňoch alebo hodinách sa dostaví alergická reakcia a dovolenkovanie nám znepríjemní svrbenie alebo pľuzgieriky na pokožke. Nájde sa i zopár opatrných dovolenkárov, ktorí si nechajú (preventívne) predpísať antibiotiká, čo keby ochoreli na dovolenke. So svojím zámerom sa nepochvália a ani v lekárni sa neinformujú a z opatrnosti môže vzniknúť nepríjemnosť. Preto, ak niekto užíva lieky a hodlá sa dlhšie vystavovať slnku, mal by sa informovať o možnej fotosenzitivite.
Známy je vplyv obsahových látok bylinky Ľubovník bodkovaný na kožnú pigmentáciu. Kožná pigmentácia je vyvolaná osvetlením farbiva hypericín obsiahnutého v rastlinke. Na tento fakt treba myslieť i pri častom popíjaní čaju z ľubovníka alebo pri užívaní doplnkov výživy, ktoré obsahujú výťažky z tejto rastliny a súčasnom dlhšom pobyte na slnku. Aj pri viacerých antidepresívach je vhodné chrániť pokožku.
V lete si treba dať pozor na výber gélov a krémov používaných pri bolesti kĺbov a svalov s obsahom nesteroidných protizápalových liečiv napr. ketoprofenu (Fastum gel) alebo diclofenaku. Počas doby aplikácie a ešte 14 dní po jej ukončení sa ošetrované miesta nemajú vystavovať priamemu slnečnému žiareniu. Odporúča sa ošetrované miesta chrániť oblečením (bavlneným), aby sa predišlo vzniku fotosenzitivity. Zriedkavé fotosenzitívne reakcie sa môžu vyskytnúť i pri použití gélov alebo mastí s obsahom kapsaicínu v kombinácii s nepriedušným obväzom alebo bandážou. Pri výskyte rôznych kožných alergií a štípancov sa často používajú gély s obsahom antihistaminika (Fenistil gél), pri ktorých treba obmedziť pobyt na priamom slnku.
Aby sme v lete predišli nepríjemnému svrbeniu a vyrážkam, treba používanie liekov konzultovať s lekárom alebo lekárnikom.
Pripravila:
PharmDr. Ľubica Krajčírová
FOTO: www.publicdomainpictures.net
← Späť na zoznam noviniek