Pravidlá pre príručnú batožinu

Zvýšené bezpečnostné opatrenia na všetkých letiskách EÚ majú za následok striktné pravidlá, určujúce čo môžete a čo nesmiete prenášať vo Vašej príručnej batožine. Je preto dôležité mať na zreteli nasledovné pravidlá už pri balení batožiny, predídete tým zbytočným zdržaniam a nepríjemnostiam pri bezpečnostných kontrolách.

 

Veľkosť a typ povolenej príručnej batožiny

Príručná batožina je batožina, ktorú beriete na palubu lietadla, kým tzv. zapísaná alebo podaná batožina je tá, ktorú podávate pri check-in procedúre. Maximálna veľkosť príručnej batožiny bola stanovená na 56cm x 45cm x 25cm, včítane koliesok, rukovätí a vonkajších vreciek. Pripomíname, že niektoré aerolínie môžu povoľovať menšie rozmery – preto si vždy overte podrobnosti u konkrétnej spoločnosti.

Letecké spoločnosti môžu takisto stanoviť vlastné pravidlá, týkajúce sa počtu batožiny, ktorú si beriete so sebou na palubu lietadla. Ak máte akékoľvek otázky ohľadne tohto subjektu, prosíme kontaktujte priamo danú leteckú spoločnosť.

  • Laptopy/elektronika

Je dovolené vziať so sebou na palubu predmety spotrebnej elektroniky (ako napríklad laptop, CD/MP3 prehrávač, sušič na vlasy). Tieto predmety však budú musieť byť vyňaté z batožiny počas bezpečnostnej kontroly.

  • Dôležité medicínske prístroje / zariadenia

Máte povolené vziať na palubu medicínske a zdravotnícke prístroje, ak je to nevyhnutné pre Vašu cestu. Zariadenia budú kontrolované oddelene a ich prenos musí byť doložený podpornou kvalifikovanou dokumentáciou, ako napríklad sprievodný list od Vášho ošetrujúceho lekára.

  • Iné predmety

Detské kočíky, pomôcky na chodenie a invalidné vozíky sú tiež povolené na prepravu v kabíne, ale najskôr budú musieť prejsť bezpečnostnou kontrolou.

  • Nadrozmerné predmety

Akýkoľvek kus príručnej batožiny, presahujúci povolené rozmery 56cm x 45cm x 25cm, nebude povolené vziať na palubu lietadla. Takáto batožina (s výnimkou hudobných nástrojov) musí byť zapísaná pri check-in procedúre.

  • Hudobné nástroje

Ak plánujete cestovať s rozmerným hudobným nástrojom, odporúčame Vám kontaktovať Vašu leteckú spoločnosť ešte pred rezerváciou leteniek, keďže môže byť od Vás vyžadované napríklad zakúpenie extra miesta v lietadle. Každý hudobný nástroj, braný na palubu, bude musieť byť podrobený bezpečnostnej kontrole.

 

Tekutiny v príručnej batožine

Ak je to možné, mali by ste baliť tekutiny v rámci svojej zapísanej batožiny, keďže platia určité obmedzenia o množstve tekutín, ktoré smiete mať vo Vašej príručnej batožine.

Pod pojmom tekutiny sa myslia:

  • všetky nápoje, včítane vody, polievok a sirupov
  • kozmetika a drogéria, včítane krémov, olejov, parfumov, rúžov a očných liniek
  • spreje, včítane peny na holenie, laku na vlasy a dezodorantov
  • pasty, včítane zubnej pasty
  • gély, včítane vlasových a sprchových gélov
  • roztoky na kontaktné šošovky
  • akékoľvek iné roztoky a predmety podobnej konzistencie

Ak potrebujete určité tekutiny počas letu, môžete ich vziať na palubu v limitovanom množstve:

  • obaly nesmú mať viac ako 100ml
  • predmety musia byť uzavreté v priehľadnom uzatvárateľnom plastovom vrecúšku s maximálnym objemom 1 litra a rozmermi max. 20cm x 20cm
  • obsah vrecúška musí byť rozložený tak, aby sa vrecúško mohlo uzatvoriť
  • vrecúško nesmie byť zauzlené alebo zaviazané
  • každý pasažier môže mať so sebou iba 1 ks takýchto vreciek
  • vrecúško musí byť podrobené kontrole zvlášť počas bezpečnostnej prehliadky

Nádoby väčšie ako 100 ml (mimo nevyhnutných liekov) nebude možné preniesť cez bezpečnostnú kontrolu, ani v prípade, že nie sú úplne plné.

Zapaľovače

Počas letu je povolený jeden zapaľovač na osobu. Zapaľovače sú považované za tekutiny a mali by byť uskladnené  vnútri plastového vrecúška alebo kontrolované samostatne. Zapaľovač musíte držať pri sebe počas celého letu.

je veľmi dôležité, že zapaľovač:

  • nevložíte do príručnej batožiny
  • nevrátite do príručnej batožiny po vykonaní kontroly

Dôležité lieky, včítane inhalátorov a tekutých výživových doplnkov

Je povolené vziať do príručnej batožiny dôležité lieky s objemom väčším ako 100ml, za predpokladu:

  • predchádzajúceho súhlasu leteckej spoločnosti a letiska, z ktorého odlietate
  • podpornej dokumentácie od kvalifikovaného medicínskeho profesionála (napr. sprievodný list od Vášho lekára alebo lekársky predpis)

Pamätajte na fakt, že by ste mali baliť do svojej príručnej batožiny iba to, čo naozaj potrebujete počas letu. Dodatočné zásoby liekov môžu byť uložené v zapísanej batožine.

Detská strava a detské mlieko

Je povolené vziať na palubu v rámci príručnej batožiny detskú stravu, mlieko a sterilizovanú vodu.  To zahŕňa:

  • sójové mlieko pre kojencov
  • sterilizovaná voda pre kojencov (musí byť v detskej fľaši)
  • materské mlieko alebo jeho náhrada pre kojencov
  • detská strava v rôznej konzistencii

Máte povolené vziať množstvo stravy, postačujúce na celú cestu. V niektorých prípadoch môže množstvo presahovať 100ml. Dospelá osoba, prenášajúca detskú stravu alebo mlieko môže byť požiadaná, aby ju počas bezpečnostnej kontroly ochutnala.

Tekutiny, kúpené na letisku

Je povolené vziať na palubu akékoľvek tekutiny, zakúpené po absolvovaní bezpečnostnej kontroly, keďže tieto prechádzajú samostatnou kontrolou. Tekutiny zahŕňajú vodu vo fľaši, víno a alkohol a parfumy a kozmetiku v ľubovoľnej veľkosti.

 

 

Zdroj: airport-bratislava.sk foto http://blog.pelikan.sk,airport-bratislava.sk


← Späť na zoznam noviniek


Mapa

Členských lekární Družstva lekární

Naša kancelária

Družstvo lekární Geromettu č.1 010 01 Žilina +421 903 304 997 +421 948 493 932 office@dl.sk

Mgr. Božena Havranová - Lekáreň Pharmapuls

Mgr. Božena Havranová

Lekáreň Pharmapuls

Novinky

SVETOVÝ DEŇ DIABETU – 14. NOVEMBER

Vedeli ste, že 14. november je svetový deň DIABETU?  Nie? Prečo práve v tento deň?   Presne 14. novembra 1891 sa narodil kanadský fyziológ Frederick […]

Mýty a fakty o …. CHRÍPKE A PRECHLADNUTÍ

“Najlepším liekom na chrípku a prechladnutie sú antibiotiká.” Omyl. Choroby z prechladnutia i chrípku spôsobujú vírusy. V prvom prípade sú pôvodcom rôzne typy rinovírusov, adenovírus, […]

Mýty a fakty o NÁDCHE

“Nádcha nie je ochorenie.” OMYL I keď je nádcha častým sprievodným javom niektorých, najmä infekčných ochorení, ide o samostatné ochorenie. Nádcha alebo odborne rinitída (z […]

Ako predísť chrípke

Čo treba robiť…   umývajte si ruky (zvlášť po kašli alebo kýchaní) udržujte vzdialenosť (od osoby chorej na chrípku) vyhýbajte sa  preplneným miestam (kino, verejne […]

Pitný režim počas teplých letných dní

Voda je životne dôležitou tekutinou v našom tele. Človek dokáže prežiť týždne bez jedla, bez vody iba 2-3 dni. Chcete vedieť, koľko tekutín by ste […]

Aktuálna akcia 2024

Akcia 1
www.ilekaren.sk

Aktuálna akcia 2024

Aktuálne akcie akcie najdte na https://ilekaren.sk

Akcia 2
diaporada.sk

Osvetová kampaň 11.11. – 22.11.2024

ODBORNÉ DIAPORADENSTVO V LEKÁRŇACH Osvetová kampaň 11.11. – 22.11.2024 viac informácií na https://tradicnalekaren.sk/diabetes/

Akcia 3
diaporada.sk

Svetový deň diabetu

Svetový deň diabetu 14. November viac informácií na https://tradicnalekaren.sk/diabetes/