Táto webová stránka používa cookies, aby sme vám mohli poskytnúť čo najlepší používateľský zážitok. Informácie o súboroch cookie sa ukladajú vo vašom prehliadači a vykonávajú funkcie, ako je rozpoznanie vás, keď sa vrátite na našu webovú stránku, a pomáhajú nášmu tímu pochopiť, ktoré časti webovej stránky sú pre vás najzaujímavejšie a najužitočnejšie.
Horúčka
Horúčka sama o sebe nie je chorobou, ale príznakom prebiehajúceho ochorenia. Najčastejšie sa s ňou stretávame pri infekčných zápalových ochoreniach, pri rôznych poraneniach, môže sprevádzať aj chronické choroby.
Telesná teplota mierne kolíše počas dňa, u žien sa mení s menštruačným cyklom, zvyšuje sa pri fyzickej aktivite, navyše, každý človek má trochu inú normálnu teplotu. Za zvýšenú teplotu považujeme teplotný vzostup o 1°C od normálnej teploty, teda rozpätie od 37,4 do 37,9°C. Teplota nad 38 – 38,5° C sa už považuje za horúčku. Tieto hodnoty platia pre meranie teploty v podpazuší, pre meranie v konečníku je treba prirátať 0,5°C.
Pozitívnou stránkou zvýšenej teploty pri ochorení je urýchlenie cirkulácie krvi. Náš imunitný systém sa aktivizuje, biele krvinky sa v prúdiacej krvi rýchlejšie dostávajú na miesto poškodenia, organizmus sa účinnejšie bráni. A navyše, pri zvýšenej teplote majú vírusy a baktérie sťažené podmienky pre prežitie.
Na druhej strane horúčka môže byť záťažou pre ľudí trpiacich na kardiovaskulárne a iné chronické ochorenia, rovnako ťažko ju znášajú starší ľudia. Pri ochladzovaní potením telo stráca množstvo tekutín a minerálov a môže dôjsť k dehydratácii organizmu. U malých detí sa môžu pri vysokých teplotách vyskytnúť kŕče.
Meranie teploty.
Na meranie teploty máme v súčasnosti k dispozícii liehové teplomery , ktoré pracujú na rovnakom princípe ako v minulosti používané ortuťové , alebo celú škálu rôznych digitálnych teplomerov. Meranie liehovými teplomermi trvá 5-7 minút, ich nevýhodou je, že sa pomalšie „sklepávajú“. U digitálnych teplomerov koniec merania ohlási zvukový signál, pri meraní v podpazuší sa však odporúča dobu merania predĺžiť . U nich je zasa potrebné občas skontrolovať stav batérie.
Kedy a ako znižovať teplotu?
Teplotu je vhodné znižovať, keď presiahne 38 – 38, 5° C a má stále stúpajúcu tendenciu. Najčastejšie na jej zníženie používame liečivá, takzvané antipyretiká ( sú to hlavne lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej, paracetamolu a ibuprofenu ). Pri vysokej teplote, ktorú sa Vám nedarí znížiť liekmi, alebo ak ich nemáte k dispozícii, môžete použiť vlažný kúpeľ, alebo sprchu iba o 1-2 ° C chladnejšie ako nameraná teplota a telo necháme voľne uschnúť . Môžete použiť aj špongiu namočenú do vlažnej vody a ňou telo omývať. Odparovaním vody z pokožky dochádza prirodzene k ochladzovaniu organizmu. Nepoužívajte príliš studené obklady, alebo veľmi studenú sprchu, aby nedošlo ku kolapsu organizmu.
Dodržiavajte tieto zásady:
– Pri výbere vhodného lieku pre konkrétneho pacienta sa vždy poraďte s lekárnikom, ktorý zváži jeho vek, zdravotný stav i lieky, ktoré prípadne pravidelne užíva, a vyberie ten správny liek.
– Dodržiavajte doporučené dávkovanie a časové odstupy medzi jednotlivými dávkami.
– Dodržiavajte pitný režim. Spolu s tekutinami dopĺňajte aj vitamíny a minerály, vhodné sú minerálne vody a ovocné šťavy. Liečivé čaje, ako lipový a bazový, veľmi účinne podporia potenie a tým ochladzovanie organizmu.
– Ochorenie sprevádzané horúčkou vyžaduje kľud na lôžku v pravidelne vetranej miestnosti. Použite iba ľahkú prikrývku.
– Znovu zdôrazňujeme, že horúčka je len sprievodným príznakom prebiehajúceho ochorenia, preto určite navštívte lekára, ak horúčka trvá niekoľko dní alebo je vyššia ako 40° C a Vám sa ju nedarí znižovať spomenutými metódami. Opatrnosť je namieste hlavne u malých detí, starších ľudí a pacientov s ochorením srdca, či iných chronických ochorení.
Uvedený text má len informatívny charakter. Družstvo lekární ako prevádzkovateľ portálu www.dl.sk neručí za jeho správnosť a aktuálnosť.
← Späť na zoznam noviniek